تبلیغات
افسوس از این زمانه - راز پایداری مورچه ها هنگام حمل بار
شنبه 18 دی 1389

راز پایداری مورچه ها هنگام حمل بار

   نوشته شده توسط: حسین نامور    

با سلام خدمت شما بازدیدکنندگان محترم سایت!!!!

آیا میدانید که مورچه ها چگونه روی دیوار به راحتی با بارهای سنگین بالا میروند .... اصلا تا کنون این سوال برایتان پیش آمده است یا اینکه به راحتی از آن گذشته اید؟؟؟؟

 

 

دانشمند‌ان با استفاده از دوربین‌های ویدیویی پر سرعت توانستند درک کنند که چطور مورچه‌ها با کمک حرکات‌های کنترل شده سر، ثبات و پایداری خود را در هنگام حمل بارهای سنگین حفظ می‌کنند.
این پژوهش که در مجله فیزیولوژی مقایسه‌ای منتشر شده همچنین نشان می‌دهد که گردن یک مورچه یک بخش حیاتی و کلیدی برای حفظ تعادل بار است.
محققان می‌گویند مورچه‌های علف بر، قطعاتی از گیاهان را حمل می‌کنند که چند برابر سنگین‌تر و بزرگتر از جثه خودشان هستند.
این مورچه‌ها بارهایی را به لانه‌هایشان می‌برند که گاهی اوقات بیش از یکصد متر مسافت را ناچار هستند ، با این کار بپیمایند.
آنها همچنین بزرگترین قطعات را برای حمل کردن، انتخاب می‌کنند.

محققان دانشگاه کمبریج در انگلیس می‌گویند: برای حفظ ثبات، مرکز ترکیبی جاذبه مورچه و بار باید در بالای منطقه‌ای که پاها را پشتیبانی و نگهداری می‌کند، باقی بماند.
به گزارش بی بی سی، این محققان متوجه شدند که مورچه‌ها بخش‌های طویل تر را در یک زاویه شیب دار تر نسبت به بخش‌های کوتاهتر از همان بار حمل می‌کنند.
در واقع مورچه های کارگر قطعات را به شکل مختلف نگه نمی دارند، بلکه موقعیت های هر قطعه را با حرکات بالا و پایین سرهای خود در محل مفصل گردن تغییر می‌دهند؛ بنابراین می‌توانند موقعیت یک بار را حتی اگر در حال بالا و یا پایین رفتن از تپه‌ها و یا حرکت روی اشیاء باشند، تنظیم کنند.


if (document.layers || document.all) window.onload = StartAll;

جاوا اسكریپت