تبلیغات
افسوس از این زمانه - باعرض تاسف
سه شنبه 4 آبان 1389

باعرض تاسف

   نوشته شده توسط: حسین نامور    

بمناسبت درگذشت فاطمه میرفتاح؛
نگاهی به فعالیت‌های بانوی دردآشنای معلولان و جانبازان قطع نخاع

فاطمه میرفتاح، بنیانگذار انجمن ضایعات نخاعی تهران كه با وجود معلولیت شدید، نخاعی لحظه‌ای از كمك به هم نوعان خود غافل نبود، پس از سال‌ها نارسایی كلیه به دیار باقی شتافت.
‌ فاطمه میرفتاح، چهره آشنای معلولان و جانبازان نخاعی، در سال 1325 در تهران متولد شد.
وی بعد از گذراندن دوران كودكی، وارد مدرسه ابتدایی تهمینه و سپس در دبیرستان طبری مشغول تحصیل شد و رشته اصلی ورزشی‌ او بسكتبال بود و همین علاقه باعث شد با وجود مخالفت خانواده در انتخاب رشته دانشگاهی، در رشته تربیت بدنی تحصیلات خود را ادامه داد.
میرفتاح در سال 1347ازدواج كرد و تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به آمریكا برود و در تگزاس موفق شد مدرك كارشناسی ارشد و دكتری خود را در رشته تربیت‌بدنی دریافت كند.
وی در سال 1357 در آمریكا بر اثر سانحه رانندگی، دچار معلولیت و آسیب دیدگی نخاعی شد؛ در سال 1359هنگامی كه تنها فرزندش «آرش» سه سال بیشتر نداشت در یك مركز توانبخشی در آلمان تحت درمان قرار گرفت كه بی‌نتیجه بود و همین مسئله موجب شد تا در سال 63 همسرش او و پسرش آرش را تنها بگذارد اما این بانوی سخت‌كوش و مقاوم با این كه در اوج جوانی بود و از وضعیت دشوار جسمی رنج می‌برد، نه تنها خود را نباخت و منزوی نشد بلكه با همت شیر زنانه خود، علاوه بر تربیت فرزندش با حفظ روحیه بالا به خود و هزاران معلول قطع نخاع كمك كرد و بنیانگذار اقدامات مؤثری برای كاهش آلام مصدومان نخاعی شد.
میرفتاح بعد از مدتی وارد دانشگاه تربیت معلم شد و در رشته تربیت بدنی به تدریس پرداخت. این موضوع برای بسیاری شگفت‌انگیز بود چرا كه تدریس آن هم در رشته تربیت بدنی با صندلی چرخدار تا آن زمان محقق نشده بود.
در راستای تحقق بخشیدن به خواسته قانونی و بر حق معلولین و حمایت همه جانبه از آنان باید مجموعه‌ای پدید می‌آمد كه بتوان این حقوق فراموش شده را احیا كند لذا در همین زمان فاطمه میر فتاح به تأسیس یك سازمان مردم نهاد در امور معلولین آسیب دیده نخاعی همت گماشت و توانست به كمك شمار دیگری از فعالان در امور معلولین در سال 1379 «انجمن معلولان ضایعات نخاعی استان تهران» را تأسیس كند.
میرفتاح در زمان جنگ تحمیلی نیز با حضور در بیمارستان‌ها و آسایشگاه‌های جانبازان بر بالین جانبازانی كه به تازگی از ناحیه نخاع، مصدوم شده بودند حاضر ‌شد و با آموزش‌ها و اظهار نظرهای خود برای تسریع در درمان جانبازان و رسیدن آنان به آمادگی حضور مجدد در جامعه تلاش ‌كرد.
ارائه طرح‌ها و پیشنهادهای تئوری و عملی در زمینه ورزش‌های معلولین موجب شد كه امور ورزشی معلولان و جانبازان به صورت نظام‌مند تدوین و ترغیب شود و با پیگیری‌های سرسختانه او ورزش معلولین به عنوان یك واحد درسی در رشته تربیت بدنی در همه مراكز اموزشی تصویب شد.
همكاری مستمر با فدراسیون ورزش‌های جانبازان معلولان و كمیته ملی پارالمپیك، برگزاری همایش‌ها و سمینارهای مختلف به منظور ارائه راهكارهای جدید و ثمربخش در اداره امور معلولان، پایه‌گذاری ورزش بانوان معلول، ایجاد گروه تحقیق و انتشار ده‌ها كتاب، مجله و هفته نامه و كمك به حضور زنان ورزشكار معلول در پارا المپیك از جمله مهمترین اقدامات این بانوی سخت‌كوش است.
میرفتاح با شدت گرفتن معلولیت جسمی و مشكلات كلیوی مجبور به ترك ایران شد و به علت از دست دادن كلیه‌های خود به ناچار دیالیز را آغاز كرد. این امر به مدت 6 سال به طول انجامید و حاصلی جز درد و رنج برای او نداشت؛ بانوی امیدواری‌ها بعد از 64 سال زندگی با عزت و افتخارآمیز 22 خرداد 89 دارفانی را وداع گفت.
پیكر این بانوی خستگی‌ناپذیر و اسوه اراده و مقاومت فردا بر دوش دوستدارانش تشیع و در قطعه قهرمانان ورزش ایران به خاك سپرده می‌شود.
انجمن معلولین ضایعات نخاعی اعلام كرد مراسم ختم مرحومه فاطمه حاج میرفتاح ساعت 16:30 روز پنجشنبه سوم تیر در مسجد جامع شهرك قدس، میدان صنعت، بلوار فرحزادی، ابتدای خیابان شهید حسن سیف، فاز 3، مسجد جامع شهرك قدس برگزار می‌شود.

منبع : خبرگزاری فارس

if (document.layers || document.all) window.onload = StartAll;

جاوا اسكریپت